Yazar : Kasım Şulul
Yayıncı : Siyer Yayınları
Kategori : Kur`ân-ı Kerîm
Fiyat: 37.44   Liste Fiyatı : 39.00
Ürün Satışta. % 4 İndirim 
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9786257274241
Yayın Tarihi : 2021-01-19
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 411
Kapak : Karton
Kağıt : Kitap kağıdı
Boyut : 165 X 235
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Hiç şüphesiz senin için bitip tükenmeyen bir mükâfat vardır. Ve sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin. (Kalem 68/3-4)

Kur'ân-ı Kerîm'den sonra Resûlullah (a.s.) ile ilgili haberlerden daha güzeli yoktur. el-Kelâî (v. 634/1237)

Kaynaklarının sıhhati, çeşitliliği, çokluğu ve etkisinin yapıcı sürekliliğinden dolayı Asr-ı Saâdet; bugüne nisbeten dün gibidir.

Siyer; Hz. Peygamber'in (a.s.) doğumundan vefatına kadar hayatını ve hey'etini; Kur'ân, İslâmî rivâyet ve bakiyyeleri esas alarak tayîn ve tevkît bakımından ele alan bir ilimdir diye tarif edilebilir.

Siyer usûlü; siyerin icmâlî ve tafsîlî kaynaklarını, onlardan siyeri tesbît yöntemlerini, siyercide bulunması gereken nitelik ve yeterlilikleri icmâlen konu edinen bir ilimdir diye tanımlanabilir.

Bu eserde; siyer ve usûlünün temel terimleri, Kur'ân-ı Kerîm'de Hz. Peygamber'e (a.s.) verilen önem/değer, siyerin kaynakları, meseleleri ve yardımcı ilimleri ele alınmıştır. Ayrıca İslam ilim mirasında dağınık hâlde bulunan ve siyer ve usûlünü ilim kılan unsurlar; kapsamlı, yoğun ve büyük bir ustalıkla bir araya getirilmeye ve İslâmî ilimlere ait birçok değerli bilgi siyer ve usûlü potasında sistematik olarak mezcedilmeye çalışılmıştır. Böylece siyer ve usûlünün; tarifi, konusu, kaynakları, yöntemi, gayesi, sınırları ve diğer ilimlerle ilişkisi gibi meselelerde teorik ve pratik anlamda bir yönteme ve özgün bir yapıya sahip olduğuna işaret edilmiştir. Siyer ilmine mütevazı bir katkı sunan bu kitap; değerinden hiçbir şey kaybetmeyen birçok eseri miras bırakan İslâm ilim geleneğini izlemektedir.

Okuyucu Yorumları