Yayıncı : Mentis Yayınları
Fiyat: 76.95   Liste Fiyatı : 81.00
Ürün Satışta. % 5 İndirim 
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9789944189033
Yayın Tarihi : 2020-12-16
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 202
Kapak : Karton
Kağıt : 1.Hamur
Boyut : 160 X 240
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Psikologlar mesleki uygulamalarında sıklıkla etik ikilemlerle karşılaşmaktadırlar. Bu kitap psikologların kendi değer yargılarını anlamalarına, nasıl davranmaları gerektiğine ve uygun mesleki uygulamanın unsurlarını belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu kitapta, daha çok etik kuralları ihlal etmekten kaçınma yerine psikologların kendi etik kurallarına ulaşmasını hedef alan yaklaşım olarak nitelendirilebilecek pozitif bir yaklaşım vurgulanmaktadır. Amerikan Psikologlar Derneği'nin (American Psychologi-cal Association) Etik Kuratlar Kılavuzu yazarlar tarafından beş aşamalı bir etik ikilemleri çözüme ulaştırma aracı olarak kullanılmıştır. Bu kitapta yazarlar ayrıca, psikologların kendi kişisel gelişimlerini nasıl destekleyebileceklerini, kendi kendini kontrol mekanizmasını nasıl kurabileceklerini, duygusal yeterliklerini nasıl sağlayabileceklerini ve karşılaştıkları diğer mesleki güçlüklerle nasıl başa çıkabileceklerini ele atmaktadırlar.

Okuyucular bu kitapta, mesleki yeterlilik, çoklu ilişkilerle çatışma, bilgilendirerek onay alma, gizlilik, maddi ve yasal konular, riskli bireylerle çalışma gibi etik olarak problem yaratma potansiyeline sahip olan konularla çatışırken nasıl bir yol izleyebilecekleri konusunda bir anlayış geliştirebilirler. Bu kitapta adli konularla çalışma, psikolog eğitimi, ölçme ve değerlendirme, terapi, süpervizyon gibi konular ayrı bölümler halinde ete alınmıştır. Bu kitabın bireysel çalışma veya sınıf içi çalışmalar için uygun olduğu düşünülmektedir.

Yazarlar bu kitapta etik ve karşılaşılan etik güçlükler konusundaki deneyimlerini paylaşmaktadırlar. Burada daha da önemli olan karşılaşılan etik güçlüklerin nasıl ete alınabileceği konusunda duyarlı ve sağduyulu bir yaklaşımın nasıl izlenebileceğini ortaya konulmaktadır. Bu kitabın etik dersi okutan meslektaşlar için son derece yararlı olacağını düşünüyorum. Öğrencilerin sıklıkla dile getirdikleri birçok soru bu kitapta yanıt bulmaktadır.Laura S. Brovvn, PhD, Argosy University, Seattle, Washington Mükemmel bir kitap. Knapp ve VandeCreek, çok kapsamlı kolay okunabilir, etik konusunda pratik, her öğrenci ve psikolog tarafından mutlaka okunması gereken bir kitap yazmışlar. Yazarlar bu kitapta güzel bir bakış açısı ve değerli bir içgörü sunmaktalar.
-Jeffrey E. Barnett, PhD, Layolla College, Baltimore, Maryland-

Cok güzel bir organizasyona sahip olan ve konuları detaylı bir şekilde ele alan bu kitap bizim mesleki yolculuğumuz sırasında mükemmel bir araç sunmakta. Mesleki yolculuğumuzun hangi aşamasında olduğumuza bakmaksızın her meslektaşımız bu kitapta kendisi ile ilgili bir şey bulabilir. Yazarlar mesleki kimlik, mesleki gelişim ve mesleki uygulamalar hakkında uygulama ve kararlarımızda ahlaki boyutu ustaca ele almışlardır. Kitapta bazı özel konular ve geniş etik endişeler etkili bir şekilde bütünleşmiştir.
-Mitchel M. Handelsman, PhD, University, of Colorado, Denver, Colorado-

Okuyucu Yorumları