Yazar : Kolektif
Yayıncı : Buhara Yayınları
Fiyat: 85.00   Liste Fiyatı : 100.00
Ürün Tükendi. % 15 İndirim 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786054530618
Yayın Tarihi : 2020-11-06
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 608
Kapak : Karton
Kağıt : Kitap kağıdı
Boyut : 160 X 240
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Trabzon, sonsuzlugu ufuk çizgisiyle paylaşan bir mavi denize nazır, yeşille kucaklaşan engebeli ve sarp bir coğrafya üzerinde tarihi ve kültürel mirası tevarüs etmiş münbit bir şehirdir. Bu şehrin insanın-da hem sonsuzlugun dinginligini hem de dag ile deniz arasında kalmanın dinamik ruh halini görebilirsiniz. Eskiler şerefül-mekan bil-mekin (Bir mekanın şerefi/degeri, orada oturanlarla birliktedir.) derler. Şehri, ön planda degerli kılan ise insani zenginligidir. işte bu çalışma, Trabzon'un kültürel hayatından bazı kesitleri biyografi üzerinden aktarmayı hedef almıştır.

Trabzon'un Kültürel Yüzü isimli bu kitap, bir bakıma modern bir şehrengiz sayılabilir. Bu çerçeveye dahil edilen isimler ya Trabzon dogumludur, ya aslen Trabzonludur, ya da Trabzon'da yaşamıştır.

Bu çalışma, ne efradını cami ne de agyarını manidir. Her bir insan bir alemdir. Bu alemin tezadları, iniş ve çıkışları, hasılı farklı renkleri, sesleri ve süretleri vardır. Trabzon'un Kültürel Yüzü, hayli iddialı gözükse de, bu çerçeveye alınabilecek 100'lerce, hatta 1000'lerce şahsiyetin olduguna inanıyoruz. Dolayısıyla Niçin şu kişi yok?' sorusu, baştan beri zihnimizin arka planında hep olagelmiştir. Bu 100 biyografi, ilkleri temsil etmemektedir. Listenin teşekkülünde temel kriterimiz, farklı fikir ve zihniyet kulvarlarında olsa da alanında ehliyet ve kaliteye sahip, katma deger üreten, yeni/orijinal şeyler ortaya koyan insanları tanıtabilmektir. Bu baglamda şu hususu fazlasıyla önemsiyoruz: İnsan, esfel-i safilinden illiyyine çıkabilen ve tekrar inebilen bir. varlıktır. Eksikleri ve fazlalıkları mutla-ka olacaktır. Birbirimizi oldugu gibi kabul edersek, birlikte yaşama kültürünü yeniden inşa edebiliriz. Pozitivist, Marksist, muhafazakar, Kemalist, liberal, milliyetçi, mütedeyyin... gibi farklı kimlikler burada karşınıza çıkabilir. Her birinin farklı bir hikayesi vardır. Birinci kitabı teşkil eden 100 biyografiyi ikinci kitapta bir başka 100 biyografı nin takip etmisini düşünmekteyiz.

Biyografiler, çeşitli üniversite ve kurumlara (13 üniversite ve 4 kurum) mensup 57 yazar tarafından hazırlanmıştır. Bunların bir kısmı derleme hüviyetindedir, bir kısmı ise analitiktir.

Okuyucu Yorumları