Çevirmen : Güneş Ayas
Yayıncı : Timaş Yayınları
Kategori : Tarih - Diğer
Fiyat: 66.75   Liste Fiyatı : 75.00
Ürün Satışta. % 11 İndirim 
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9786051146935
Yayın Tarihi : 2017-06-06
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 7.Baskı
Sayfa Sayısı : 544
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 155 X 245
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Carter V. Findley, Türkiyenin iki yüz yıllık modernleşme tarihini derinlikli analizler, çarpıcı tespitler ve zengin bir kaynakçayla anlattığı bu kitabıyla, tarih kitaplığımıza bir başucu eseri armağan ediyor. Modern Türkiye Tarihi Osmanlı İmparatorluğunun son dönemini ve kuruluşundan bugüne Türkiye Cumhuriyetini yakından tanımak isteyen herkes için ideal bir kaynak niteliğinde.
Güneş Ayas'ın çevirisiyle...

Findleyin bu son derece sıcak, berrak, engin bilgiye dayanan, günceli yakalayan özgün kitabı Osmanlı Devletinin ve Türkiyenin modernleşmeye yönelik olarak iki yüzyıldan beri attığı adımlara ilişkin eski basmakalıp anlatımlara başarıyla meydan okuyor ve bu dönüşüm sürecinde doğru bir İslam ve milliyetçilik tablosu ortaya koyuyor. Bu kitabın, Türk modernleşme destanının bilinmeyen boyutlarını kavramak isteyen herkes için çok kısa bir süre içinde vazgeçilmez bir başvuru kaynağı olacağına eminim.
Kemal H. Karpat, Wisconsin Üniversitesi-Madison

Findleyin kitabı son derece özgün ve derin bilgisiyle ikna edici bir çalışma. Aynı zamanda çok titiz bir şekilde ve cömertçe belgelendirilmiş. Üslubu gayet canlı ve anlaşılır.
Virginia Aksan, Kuşatılmış Bir İmparatorluk-Osmanlı Harpleri 17001870 adlı kitabın yazarı

Findley Türkiye tarihinin son iki yüz küsur yıllık dönemini oldukça ayrıntılı bir şekilde ele almayı başarmış. Findleyin bu önemli kitabı konu hakkındaki mevcut literatüre önemli bir katkı niteliğinde.
Sabri Sayarı, Sabancı Üniversitesi

Türkiye'nin yakın tarihiyle ilgilenenlere yönelik bu eser, standardı bir hayli yükseltiyor... Findleyin Cumhuriyet döneminin hassas siyasal atmosferini ele alışı son derece tarafsız. Modern Türkiyeyi ele alan kitaplar arasında son derece nadir rastlanan bir özellik bu...
Findleyin kitabı Türk dini kimliğinin karmaşık yönleri hakkında çok ihtiyaç duyulan bilgiler veriyor. Vazgeçilmez bir metin.
R. W. Zens, Choice

Carter V. Findleyin geniş kapsamlı ve muhteşem yeni kitabı Osmanlı İmparatorluğunun son yüzyılları ve Türkiyenin yirmi birinci yüzyılın ilk on yılına dek uzanan tarihi hakkındaki temel açıklayıcı çalışma olmayı vaat ediyor... Findleyin kitabı bol miktarda güncellenmiş istatistiğin yanı sıra, birçok faydalı ve zekice ele alınmış tartışmayla dolu. Yazarının coşkusu, özgünlüğü, sağlam fikirleri ve revizyonizminin canlılık kazandırdığı açık seçik bir anlatıma sahip. Mevcut tarih yazımına muhteşem bir katkı niteliğindeki bu kitap döneme ilişkin temel metin olmayı vaat ediyor ve belki de onlarca yıl öyle kalacak.
Robert Olson, American Historical Review

Okuyucu Yorumları