Yazar : Ebubekir Sifil
Çevirmen : Ebubekir Sifil
Yayıncı : Rıhle Kitap
Kategori : İman - Akaid
Fiyat: 35.15   Liste Fiyatı : 37.00
Ürün Tükendi. % 5 İndirim 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786055634346
Yayın Tarihi : 2016-01-28
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 2.Baskı
Sayfa Sayısı : 265
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 165 X 235
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
el-Akîdetu't-Tahâviyye, Hanefî mezhebinin büyük Hadis, Fıkıh ve Akaid alimi İmam Ebû Ca'fer et-Tahâvî'nin, mezhebin üç imamı: İmam Ebû Hanîfe, İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed (rh.a)'in ortaklaşa benimsediği Ehl-i Sünnet akaid ilkelerini ihtiva eden temel metinlerden biridir.

Üzerine tarih boyunca muhtelif dönemlerde şerhler yazılmış olan bu kurucu metin, yazık ki son dönemlerde ülkemizde neredeyse unutulmaya terk edilmiş bulunmaktadır. Bilhassa Selefî/Vehhabî akidesi müntesiplerince son dönemlerde üzerinde 20'ye yakın çalışma yapılmış, bunlar arasında Türkçe'ye tercüme edilenler de olmuştur.Bu çalışmalar, metnin itibarından istifadeyle Ehl-i Sünnet akidesi adı altında yayılmakta ve büyük tahribat yapmaktadır.

Metnin ruh ve maksadına uygun kısa notlarla yapılan bir çeviriyi dışarıda tutarsak bu metin hâlâ Ehl-i Sünnet çizgi istikametinde yapılacak şerhleri beklemektedir.
Elinizdeki çalışma, RUZEM'deki Akaid dersinde takip ettiğimiz el-Akîdetu't-Tahâviyye metni üzerine yaptığımız kısa açıklamalardan oluşmaktadır. Mevcut boşluğu bir nebze de olsa doldurmak amacıyla neşrettiğimiz bu çalışmada fazla detaya girilmemiş, ağırlıklı olarak orta seviye okuyucu hedeflenmiştir. Güncel mesele ve tartışmaları kapsamasına dikkat ettiğimiz bu çalışmayı -Yüce Allah nasip ederse- daha kapsamlı ve müdellel bir şerh takip edecektir.

Okuyucu Yorumları